top of page

SPEKTAKLE

 

K I S Z to projekt artystyczny  z pogranicza ruchu, muzyki i słowa. Inspiracją do spektaklu jest twórczość Bartka Waglewskiego (FISZA) - muzyka, instrumentalisty, producenta, autora tekstów, człowieka przekraczającego w swej pracy gatunki muzyczne. Jego teksty – emocjonalne, sensualne, osobiste a jednocześnie mocno osadzone we współczesności – stanowiły punkt wyjścia do działań ruchowych. W utworach FISZ opisuje swoje doświadczenia jako twórcy, pyta o rolę i wartość bycia artystą idącym „pod prąd”, ale w zgodzie ze sobą. Krytykuje puste, konsumpcyjne zachowania, stereotypy i schematy myślowe używając ostrego, ale nie pozbawionego poczucia humoru języka. Bawi się słowem, skojarzeniami, mnogością odniesień do kultury wysokiej i popularnej jako zjawisk nas konstytuujących.

 

Grupa KIJO poprzez przetransponowanie słów FISZA na własne ciała i emocje, wspólnie z nim szuka odpowiedzi na pytania: Kim byliśmy, kim jesteśmy i kim niedługo możemy się stać jeśli zbyt intensywnie będziemy flirtować z bylejakością.

 

Reżyseria: Michał Ratajski

Muzyka/teksty: Fisz Emade

Opracowanie tekstów: Małgorzata Lipczyńska

Choreografia: KIJO

Taniec Adrian Bartczak, Emilia Biskupik, Agnieszka Łuczyńska/Natalia Kladziwa, Sara Kozłowska, Adam Kuza

Kostiumy: nenukko

FOTO/VIDEO: Żaneta Górska, Mariusz Marciniak, Agnieszka Sosnowska

 

Spektakl zrealizowany w ramach Dotknij Teatru 2015

PROJEKT K I S Z

 

Bardzo odległej temu, w dawno galaktyce... Grupa bohaterów przemierza przestrzeń aby wziąć udział w przygodzie swojego życia. Coraz bardziej ciekawi tego, co czeka ich za zakrętem tej krętej drogi, ukazują swoje drugie, a często trzecie i czwarte oblicze.

 

Wszystkie postaci, sytuacje, scenografia, kostiumy i teksty inspirowane są światem wykreowanym przez George’a Lucas’a w sadze pt. „Gwiezdne Wojny”. Jako ogromni fani ”GW” robimy ”GP”. W tym spektakloo chcemy za każdym razem, opowiadać zupełnie nieznane historie, z tego ogromnego uniwersum. Bazując przede wszystkim na improwizacji, za każdym razem tworzymy wyjątkowo inne niewiadome – gdzie tym razem pognamy w awanturze o Strony Mocy! 

 

Reżyseria: Grupa Superbohaterów

Choreografia: Życie Superbohaterów

Ilość osób na scenie: 1 - 21

Muzyka: Nieziemska

Kostiumy/Scenografia: Superbohaterzy

FOTO/VIDEO: Żaneta Górska, Mariusz Marciniak

 

Sięgamy po swoje osobiste przeżycia, doświadczenia i poprzez nie zadajemy sobie pytanie: gdzie jest granica między tańcem a życiem (prywatnym) i czy w ogóle istnieje?Zastanawiamy się jak bardzo przenikają się te dwa światy. Czy priorytety wyznawane w jednym mają rację bytu w drugim?Czy taniec służy mi do poznawania siebie czy może jest efektowną maską?

O czym jest ten spektakl?

O ludziach których taniec zajmuje, czymkolwiek on jest, kimkolwiek są oni. O grupie ludzi, którzy decydują się w tańcu trwać. O ludziach tak różnych, jak niejednoznaczny potrafi być taniec. Mimo rozbieżności: doświadczenia, wieku, charakteru, motywów, budowy i możliwości ciała, układu zwojów mózgowych, blizn widocznych i tych głęboko ukrytych, mimo strachów, pragnień mimo wszystko. Spektakl o Nas. O tym, że tancerze to tak szerokie pojęcie jak ziemianie. O tym, że można poświęcić dla tańca więcej niż się ma. O tym, że piękne i efektowne fikanie niekoniecznie jest tańcem. O tym, że ma się z tańca zazwyczaj to czego nie da się chwycić. O tym, że czasami nie możemy. O potrzebie walki, która nie zawsze jest sztuką. O zbyt intensywnym chceniu. O porządkowaniu świata słowem i ciałem. O seksualności głębokiej i płytkiej. O chęci potańczenia i już.

 

Reżyseria: Michał Ratajski

Tekst: Małgorzata Lipczyńska

Ruch: Adrian Bartczak

Taniec: Ilona Gumowska, Sara Kozłowska, Małgorzata Lipczyńska/Emilia Biskupik, Ewa Stasiak, Adrian Bartczak, Michał Ratajski/Adam Kuza

Muzyka: Marcus Saudy,

Kostiumy: Zuzanna Markiewicz

Scenografia: Ula Pociecha

FOTO/VIDEO: Żaneta Górska, Mariusz Marciniak, Ula Pociecha

 

Dokument dotyczący powstawania spektaklu: https://vimeo.com/111024663

 

Spektakl zrealizowany w ramach Dotknij Teatru 2014

 

Relacja, nie-zależność, współistnienie. Człowiek jako istota współzależna, zdolna tworzyć skomplikowane struktury pod warunkiem zaistnienia porozumienia-komunikacji. Tak jak w muzyce Lutosławskiego wszystkie złożone formy muszą przejść swoisty proces twórczej adaptacji, tak i tancerze poddani zostali próbie znalezienia zrozumienia.

 

Choreografia: Michał Ratajski
Taniec: Sara Kozłowska, Adrian Bartczak
Muzyka: Witold Lutosławski, "Concerto na orkiestrę" (3/4) "Passacaglia"
Kostiumy: nenukko

Skóra + mięśnie +kości. Ciało jako forma i treść jednocześnie, będące obszarem badania i odkrywania psychicznych i fizycznych granic swoich i drugiego człowieka. Ciało wystawione na ból, ciało odczłowieczone, ciało odseksualnione, ciało odestetyzowane.
Manipulowanie i bycie manipulowanym jednocześnie i wynikająca z tego niejednoznaczność - w przestrzeni, w ruchu, w relacjach. Przenikanie się ciekawości dziecka z okrucieństwem, czułości z przemocą. Zamykanie się w formie żeby za chwilę z niej uciec.
Droga każdego z nas to podejmowanie ryzyka bliskości, obnażenia, wejścia w nieznane; bycie w konflikcie zarówno z własnym potrzebami jak i pragnieniami innych wobec nas.
To szukanie granic tożsamości w cielesności i fizjologii - nigdy nie planowane, nie zawsze w pełni świadome, zawsze skrajnie intensywne.

Choreografia/taniec: Adrian Bartczak, Małgorzata Lipczyńska, Michał Ratajski
Wspólpraca: Tomasz Rodowicz
Muzyka: Ludwig van Beethoven, Sonata Księżycowa

DO (DROGA)

 

Pojęcie drogi, jej wielowymiarowość, dystans, czas, przebieg, dotyczy także ludzkiego umysłu. W jego zakamarkach toczą się zmagania, które niełatwo sobie uświadomić, a co dopiero kusić się o ich pełne zrozumienie... Zawiła natura ludzka pełna jest skrajnych doświadczeń, szukania równowagi i procesu akceptacji. Potrafi zaprowadzić człowieka w zupełnie nieznane rejony świadomości. Jednak sama chęć, gotowość i determinacja do osiągnięcia celu wydaje się niczym w porównaniu do wartości, jaką niesie pokonanie samej drogi.


Choreografia/taniec: Michał Ratajski & Adrian Bartczak
Kostiumy: Zuzanna Markiewicz
Muzyka: Kenji Kawai "Ghost in the Shell" - soundtrack mix

M I O K L O N I I S

 

Nie zależy nam na tworach o długim oddechu, na istotach na daleką metę. Nasze kreatury nie będą bohaterami romansów w wielu tomach. Ich role będą krótkie, lapidarne, ich charaktery – bez dalszych planów. Często dla jednego gestu, dla jednego słowa podejmiemy się trudu powołania ich do życia na tę jedną chwilę.

Bruno Schulz
Traktat o manekinach

 

MIOKLONIIS – to abstrakcyjny świat z pogranicza jawy i snu. To świat, w którym pojedynczy skurcz miokloniczny zarówno budzi, jak i odbiera życie. To świat, w którym postrzeganie zawieszone jest między światem realnym a światem snu – tam gdzie tylko pierwotne zmysły stanowią klucz do poznania.

​

Choreografia/reżyseria: Michał Ratajski
Muzyka: Radek Stępniak
Taniec: DOTYK – Aleksandra Klimiuk, SMAK – Joanna Jaworska, SŁUCH – Adam Kuza, WZROK – Adrian Bartczak, GŁOS – Agnieszka Łuczyńska/ Julia Jakubowska

SPOKOJNIE... INNI MAJĄ GORZEJ

DO WITOLDA

WSZYSTKO TO Z CZYM SIĘ (NIE)

URODZILIŚMY

GWIEZDNE POTYCZKI

MIOKLONOPOLIS

Spektakl o spotkaniu, o zabawie, jej zasadach i miejscu człowieka w grze. Ruch i muzyka stają się polem komunikacji, w której dynamika relacji między graczami wpływa na sposób interpretowania tego, co będziemy mogli zobaczyć. Choreografia staje się grą, której reguły ciągle się zmieniają. 

Choreografia: KIJO

Taniec: Adrian Bartczak, Emilia Biskupik, Michał Ratajski

Muzyka: Robert Horvath, Kuba Pałys/Aleksandra Chciuk, Kuba Krzewiński

FOTO: Piotr Henryk Osak, HaWa

VIDEO: Piotr Henryk Osak

Spektakl zrealizowany w ramach Dotknij Teatru 2016


"Nie zależy nam na tworach o długim oddechu, na istotach na daleką metę. Nasze kreatury nie będą bohaterami romansów w wielu tomach. Ich role będą krótkie, lapidarne, ich charaktery – bez dalszych planów. Często dla jednego gestu, dla jednego słowa podejmiemy się trudu powołania ich do życia na tę jedną chwilę".
/Bruno Schulz/

MIOKLONOPOLIS – tajemnicza aglomeracja istniejąca w niewiadomym miejscu i czasie. Przestrzeń, gdzie pojedyńczy wstrząs może zarówno dać jak i odebrać życie. Mieszkańcy przypominający gatunek ludzki, pozornie pozbawieni życia, tkwią w uśpieniu, posiadając tylko jeden ze zmysłów. Na skutek błędu systemu dochodzi do ożywienia, połączenia i wymiany doświadczeń poszczególnych jednostek/zmysłów. Co oznacza móc w pełni korzystać ze swych zmysłów, na ile doceniamy ich posiadanie zanim je ostatecznie utracimy? Jakie są różnice pomiędzy słuchaniem a słyszeniem, patrzeniem a widzeniem, dotykaniem a czuciem naprawdę? 

Reżyseria: Michał Ratajski
Muzyka: Piotr Matula
Zespół: KIJOkijONE
Występują: Anna Banasik, Emilia Biskupik, Katarzyna Cichoń, Aleksandra Korniejenko, Monika Parafiniuk, Katarzyna Regulska, Natalia Sobkiewicz, Sylwia Sulwińska-Kurdziel, Adam Kuza.

foto/video: Mariusz Marciniak, Somnia Lux
edit: Magdalena Parszewska

Spektakl zrealizowany w ramach Dotknij Teatru 2017

DYPTYK NA TRZY DUETY

2017 by KIJO

bottom of page